Flash News
  BOC Life Hong Kong Premier League Kwoon Chung Southern 3:0 Hong Kong Football Club Resources Capital 3:5 BC Rangers   3rd Division WSE 0:0 Sun Hei Sai Kung 2:0 HK Pegasus Tsun Tat 5:1 Lansbury Lung Moon 0:6 3 Sing Star Sky KCDRSC 1:1 Kai Bo   2nd Division Tung Sing 0:1 EnGenius Kowloon City   3rd Division Ornament 5:3 Islands   2nd Division Lucky Mile 4:0 Yau Tsim Mong   3rd Division Fukien 0:0 Kowloon Cricket Club   1st Division Metro Gallery 0:1 Eastern District Wong Tai Sin 0:2 Golik North District Happy Valley 2:5 Wofoo Tai Po Best Union Yuen Long 1:2 Sha Tin Sham Shui Po 0:1 Wing Yee Property South China 0:1 Hoi King   3rd Division City 0:2 GFC Tsuen Wan 2:0 Kuitan   1st Division Central & Western 1:1 Citizen   2nd Division Fu Moon 3:4 Kwai Tsing   3rd Division Heng Wah Football Club 0:4 Wing Go   2nd Division Kwong Wah 0:3 Tuen Mun Leaper St. Joseph's 2:1 Mutual Kwun Tong 3:2 Wan Chai   Jockey Club Youth Football League (U13-Group A) Sha Tin 1:0 WSE   Jockey Club Youth Football League (U13-Group G) Sai Kung 4:0 Pak Hei   Jockey Club Youth Football League (U13-Group A) Southern 1:1 BOAS WSE 0:2 Southern   Jockey Club Youth Football League (U18-Group A) Yuen Long 2:3 Southern   Jockey Club Youth Football League (U13-Group A) WSE 0:0 BOAS BOAS 1:1 Sha Tin Sha Tin 0:0 Southern   Jockey Club Youth Football League (U13-Group F) Sun Hei 0:9 Eastern Long Lions Eastern Long Lions 1:0 Yuen Long Yuen Long 0:9 Kitchee Kitchee 0:2 Eastern Long Lions   Jockey Club Youth Football League (U18-Group A) Tuen Mun 1:1 Wong Tai Sin   Jockey Club Youth Football League (U13-Group F) Yuen Long 3:1 Sun Hei   Jockey Club Youth Football League (U13-Group G) Sphere Soccer Academy 0:5 Lee Man   Jockey Club Youth Football League (U18-Group C) Central & Western 2:4 Islands   Jockey Club Youth Football League (U13-Group I) Kwun Tong 2:1 Central & Western Arsenal Soccer School (Hong Kong) 2:1 North District Central & Western 0:1 North District   Jockey Club Youth Football League (U13-Group F) Kitchee 11:0 Sun Hei   Jockey Club Youth Football League (U13-Group I) Kwun Tong 0:4 Arsenal Soccer School (Hong Kong)   Jockey Club Youth Football League (U16-Group B) Southern 6:1 Central & Western   Jockey Club Youth Football League (U13-Group I) North District 1:1 Kwun Tong Central & Western 0:0 Arsenal Soccer School (Hong Kong)   Jockey Club Youth Football League (U18-Group D) Hong Kong Football Club 1:1 Yau Tsim Mong   Jockey Club Youth Football League (U18-Group B) Tai Po 3:2 Tsuen Wan   Jockey Club Youth Football League (U18-Group G) Kowloon City 5:1 Ravia   Jockey Club Youth Football League (U13-Group G) Pak Hei 1:0 Sphere Soccer Academy Pak Hei 0:10 Lee Man Sphere Soccer Academy 0:2 Sai Kung Lee Man 3:0 Sai Kung



2021-23 Committees

 
Judicial Bodies
 
1. Disciplinary Committee   2. Appeal Committee
  Convenor Mr. Nicholas Chan     Convenor Mr. Nicholas Chan
             
Standing Committees
 
3. Finance and Strategy Committee   4. Organisational Development Committee
  Chairman Mr. Matthew Wong     Chairman Mr. Ivan Wong
             
             
5. Technical and Playing Committee   6. Audit Committee
  Chairman Mr. Jonny Woo     Convenor Mr. Hanson Wong
             
             
7. Referees Committee        
  Chairman Mr. Albert Chiu        
             
             
Other Committees and Bodies
 
8. Futsal and Beach Soccer Committee    9. Women's Football Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairlady Ms. Yvonne Wong
             
             
10. Legal Committee   11. Marketing and Communications Committee
  Chairman Mr. Nicholas Chan     Chairlady Ms. Yvonne Wong
             
             
12. Members Committee   13. Medical Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairman Dr. Patrick Yung
             
             
14. International Affairs Committee   15. Esports Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairman Mr. Eric Fok
             
             
16. HKPL Meeting   17. HKFL (1st, 2nd & 3rd Divisions) Meeting
  Convenor Mr. Matthew Wong     Convenor Mr. Chan Chi Hong
             
             
Independent Bodies
 
18. National Dispute Resolution Chamber (2021-2023)   19. HKFA Club Licence First Instance Body (2021-2023) 
  Convenor Mr. Ching Ming Yu     Chairman To be confirmed
             
             
20. HKFA Club Licence Appeal Body (2021-2023)   21. Electoral Committee (2019-2023)
  Chairman To be confirmed     Chairman Mr. Cedric Poon
          Deputy Chairman Mr. Mendel Au
          Member Mr. Patrick Li
             
             
22. Electoral Appeal Committee (2019-2023)        
  Chairman Mr. Ma Ho Fai        
  Member Ms. Li Fung Ying        
    Mr. Michael Lai        
             
             

 

 

 

 






        
Copyright c 2005 - 2016 Hong Kong Football Association Ltd. All Rights Reserved.